Zdanění hypotečních zástavních listů zdraží hypotéky | Top hypotéky - Ta práva hypotéka pro vásZdanění hypotečních zástavních listů zdraží hypotéky

Praha - Hypotéky v dohledné době zřejmě podraží. Důvodem jsou daňové změny zavedené reformou veřejných financí a také avizované zvýšení úrokových sazeb České národní banky, shodují se hospodářské a Lidové noviny. Zrušení daňového osvobození hypotečních zástavních listů, kterými banky úvěry financují, by podle některých studií mohlo zdražit hypotéky asi o 0,5 až 0,8 procenta.

"Úroky u Hypotéky vzrostou asi o půl procentního bodu. To je při běžné hypotéce na 1,7 milionu na dvacet let 500 korun," řekl HN David Sahula z Hypoteční banky. "Počítáme s dalším růstem sazeb na hypotéky," uvedla Kristýna Havligerová z České spořitelny.

Nepodraží ale všechny hypotéky. Podle HN se změna zákona týká až smluv uzavřených od 1. ledna příštího roku. Více zaplatí také ten, komu vyprší lhůta na hypotéky, na níž je sjednaný pevný úrok.

Analytik HVB Bank Pavel Sobíšek předpovídá, že zrušení daňových výhod na hypotéky mírně znevýhodní investory do nových hypotečních listů. Zároveň ale odhaduje, že se do ceny hypotéky promítnou méně než 0,5 procenta, píšou LN. "Ten rozdíl bude na hypotéky nepatrný ve srovnání s pohyby úrokové sazby ČNB," řekl Sobíšek.

Držitel hypotéky bude mít podle LN i po reformě možnost uplatnit úroky z hypotečního úvěru až do současné výše 300.000 korun ročně na domácnost jako částku odečitatelnou od daně. Kvůli nižší sazbě daně z příjmu ale u hypotéky dosáhne menších úspor než před reformou.

Další vliv na dostupnost hypotéky bude mít reformou zvýšená nižší sazba daně z přidané hodnoty. Ta se změní ze současných pěti na devět procent. V důsledku této změny vzroste cena novostaveb.

Zvyšování úrokových sazeb u hypotéky ČNB ohlásila bez ohledu na reformu. Podle analytiků by národní banka mohla zvýšit sazby o půl procentního bodu do konce roku a během příštího roku o další 0,75 procentního bodu u každé hypotéky.

Zpět na aktuality

Chci schůzku

Chci schůzku
Top hypotéky: Formulář pro posouzení bonityTop hypotéky: Spočítejte si výši svoji hypotéky

Kontakt

Top hypotéky
Sinkulova 329/48
140 00 Praha 4

Tel.: +420 775 360 485 info@tophypoteky.cz

Top hypotéky: Bojíte se, že nevyberete tu správnou banku a zbytečně tak budete platit bankám více než je třeba. Vyplňte formulář posouzení bonity, my Vás kontaktujeme a do 48 hodin Vám řekneme možnosti řešení.Top hypotéky: Pokud máte zájem o refinancování hypotéky, neváhejte nás kontaktovat e-mailem, telefonicky na +420 775 360 485 nebo pomocí formuláře. Rádi se Vám budeme věnovat a vše vyřídíme rychle a jednoduše!Top hypotéky: Pokud Vás tato nabídka služeb zaujala, uvažujete do budoucna využít těchto služeb, či chcete okamžitě řešit hypotéční úvěr, neváhejte se na nás obrátit vyplněním formuláře či posláním dotazu nebo nás telefonicky kontaktujte na +420 775 360 485.