Plovoucí úrokové sazby aneb plavání proti vlnám i po vlnách | Top hypotéky - Ta práva hypotéka pro vásPlovoucí úrokové sazby aneb plavání proti vlnám i po vlnách

Banky dnes nabízejí možnost volit mezi hypotečním úvěrem s fixovanou sazbou a úvěrem se sazbou variabilní, plovoucí. S plovoucími sazbami je to jako při skutečném plavání, plavání ve směru vln je usnadněno, jenže když je nutné směřovat proti vlnám, stává se plavání namáhavým. Při plovoucí sazbě nikdo neví, kterým směrem vlny půjdou, kterým směrem se úrokové sazby pohnou.

Současné mezibankovní úrokové sazby jsou nízké a nízké jsou tak i plovoucí sazby hypoték. Když dnes klient podlehne lákadlu plovoucích (variabilních) úrokových sazeb, může plavat ve směru vln. Reklama lákající v duchu hesla „když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají“ vábí na nízké sazby již od 3,7 %, ale již neříká, že dnes je sazba nízká, protože se plave ve směru vln. Ve skutečnosti ale nikdo neví, kdy se směr vln změní, a kdy se plovoucí sazby zvýší.

Variabilní úroková sazba vychází z okamžitých podmínek na trhu, vyplývá z toho, za kolik si banka může aktuálně v tomto okamžiku půjčit a financovat hypoteční dluh svého klienta. Příslušné prostředky si banky půjčují na mezibankovním trhu, a průměrná cena peněz, které si takto půjčují je zjistitelná ze zveřejňovaných sazeb PRIBOR (Prague Internbank Offered Rate – pražská mezibankovní úroková sazba). Aktuálně placenou plovoucí sazbu banka určí tak, že k sazbě odvozené od PRIBORu připočte svou marži, která činí nějaké dva až tři procentní body. 

Aktuální úrokové sazby na mezibankovním trhu pravidelně zveřejňuje úřad České národní banky v podobě úrokových sazeb PRIBOR. Když si banka půjčí na jeden měsíc, cena těchto peněz se bude odvíjet od měsíčního PRIBORu, v případě tříměsíční výpůjčky se bude cena půjčky odvíjet od tříměsíčního PRIBORu. Když mezibankovní výpůjčky zdraží, zdraží také o zvýšené úroky splátky těch, kdo mají plovoucí hypotéku. Pro ně to znamená, že se změnil směr větru, a mění se i směr vln. Původně jednoduché plavání ve směru vln je vystřídáno plavání proti vlnám. Kdo má hypotéku s variabilní úrokovou sazbou, plave v moři a nikdy neví, jaké bude počasí a zda poplave ve směru vln nebo proti vlnám. V takových podmínkách by měl plavat jen zkušený a trénovaný plavec.

celý článek na :http://www.mesec.cz/clanky/je-plovouci-variabilni-hypoteka-skrytou-pasti-nebo-lze-na-ni-vydelat/

Zpět na aktuality

Chci schůzku

Chci schůzku
Top hypotéky: Formulář pro posouzení bonityTop hypotéky: Spočítejte si výši svoji hypotéky

Kontakt

Top hypotéky
Sinkulova 329/48
140 00 Praha 4

Tel.: +420 775 360 485 info@tophypoteky.cz

Top hypotéky: Bojíte se, že nevyberete tu správnou banku a zbytečně tak budete platit bankám více než je třeba. Vyplňte formulář posouzení bonity, my Vás kontaktujeme a do 48 hodin Vám řekneme možnosti řešení.Top hypotéky: Pokud máte zájem o refinancování hypotéky, neváhejte nás kontaktovat e-mailem, telefonicky na +420 775 360 485 nebo pomocí formuláře. Rádi se Vám budeme věnovat a vše vyřídíme rychle a jednoduše!Top hypotéky: Pokud Vás tato nabídka služeb zaujala, uvažujete do budoucna využít těchto služeb, či chcete okamžitě řešit hypotéční úvěr, neváhejte se na nás obrátit vyplněním formuláře či posláním dotazu nebo nás telefonicky kontaktujte na +420 775 360 485.