Jak na potíže se splácením hypotéky. Hlavně začít hned
Problémy se splácením jakékoli hypotéky čekají především ty, kdo špatně odhadnou své možnosti. Konkrétně u hypotečních úvěrů je riziko o to větší, že na dvacet či třicet let dopředu lze svou budoucí finanční situaci předvídat jen velmi těžko, a také to, že se většinou jedná o vysoké finanční částky na hypotéky.
Problém řešit hned
Pokud se dlužník dostane do potíží se splácením hypotéky, měl by se na banku obrátit co nejdříve. Ta klientovi nejprve zasílá upomínky, které jsou samozřejmě zpoplatněné (nejčastěji se poplatek pohybuje mezi dvěma až pěti sty korun), následují pak telefonické výzvy. Dalším nákladem jsou nabíhající sankční úroky za neuhrazenou splátky hypotéky. Banky varují, že klient si tím, že na výzvy nereaguje, situaci pouze dále zhoršuje. V poslední fázi pak může o nemovitost přijít.
1/ Nejdůležitější je prevence
Zřejmě nejlepší možností, jak se vyvarovat problémů se splácením hypotečního úvěru, je vytvořit si předem nějakou finanční rezervu. Pokud je to pro zájemce o úvěr velký problém, měl by uvážit, zda si hypotéku v zamýšlené výši skutečně může dovolit. Další možností, jak snížit určitá rizika, je vhodné životní či úvěrové pojištění, přestože je banky v naprosté většině případů nevyžadují, a to ani u samožadatelů o hypotéky.
2/ Upravit parametry hypotéky
S bankou si lze domluvit různé úpravy hypotéky, které buď řeší náhlý a krátkodobý výpadek příjmu, nebo naopak dlouhodobé zhoršení finanční situace. Řešení je vždy individuální, v každém případě se banka bude snažit s klientem nějaké nalézt. I pro ni je mnohem jednodušší změnit u hypotéky splátkový kalendář nebo několik splátek odložit, než prodávat zastavenou nemovitost.
Dlouhodobě nepříznivá situace
Pokud se klient dostane do dlouhodobě nepříznivé finanční situace, může si prodloužit sjednanou dobu splatnosti hypotéky. Tím se mu sníží výše splátky. Každá banka má však stanovenou maximální možnou dobu splatnosti, takže splátku není možné snižovat neomezeně. Například milionová hypotéka s 5% úrokovou sazbou má při splatnosti dvacet let splátku ve výši 6600 korun, při splatnosti třicet let pak 5368 korun. Dlužník tak prodloužením splatnosti o deset let ušetří měsíčně maximálně něco málo přes 1200 korun.
Je třeba počítat s tím, že banky si za provedení změn v úvěrové smlouvě účtují poplatek. V současnosti se pohybuje nejčastěji kolem dvou tisíc korun.
Krátkodobý výpadek příjmu
Při krátkodobém nebo náhlém problému lze domluvit například dočasné snížení výše splátky hypotéky nebo přerušení splácení na určitou dobu. U přerušení splácení se však většinou jedná pouze o odklad splátek jistiny, kdy dlužník nepřestává platit úroky, hypotéka pak stále pokračuje. Ty ale v prvních letech trvání hypotéky převyšují výši úmoru, takže splátka se nesníží ani na polovinu. V pozdějších letech, kdy už je velká část jistiny splacena, je tomu naopak.
Flexibilní hypotéka
Ne vždy se však musí nutně jednat o odklad splácení pouze jistiny. Například nedávno vznikl nový produkt, který umožní klientovi v případě potřeby splácení zcela přerušit (neplatí ani úroky) až na 12 měsíců. Pokud se jeho finanční situace zhorší dlouhodobě, může banku požádat o snížení výše plátek až na polovinu jejich původní výše. Automaticky se mu tím prodlouží doba splatnosti hypotéky. Má však i možnost opačnou, a to zvýšit si splátku až na dvojnásobek. Všechny uvedené změny lze provést poprvé po dvanácti měsících od uzavření smlouvy a poté znovu vždy po dalších dvanácti splátkách. Za tuto Flexibilní hypotéku klient platí kromě poplatku za správu úvěru navíc sto korun měsíčně, jednotlivé provedené změny jsou pak již zdarma.