Eurohypotéka pro Hospodářské noviny: Zpřísnění hypoték pohání byznys makléřů | Top hypotéky - Ta práva hypotéka pro vásEurohypotéka pro Hospodářské noviny: Zpřísnění hypoték pohání byznys makléřů

Eurohypotéka pro Hospodářské noviny: Zpřísnění hypoték pohání byznys makléřů

 

Hospodářské noviny, 28. dubna 2009:

Přitvrzení hypoték, ke kterému kvůli finanční krizi v tuzemských bankách dochází, přináší žně jejich zprostředkovatelům.

Například největší specializovaná firma v oboru Simply včera HN potvrdila, že za první čtvrtletí zprostředkovala hypoteky za 1,857 miliardy korun, což je o třetinu víc než ve stejném období vloni. Ještě úspěšnější byla v počtu uzavřených hypoték - meziročně šlo o více než poloviční nárůst. "Podmínky hypoték v bankách jsou pro klienty méně transparentní. Zatímco před rokem se banky předháněly, která jim půjčí, teď zájemce musí mnohem lépe hledat, aby úvěr vůbec dostal. Spolupracujeme se všemi bankami, a proto víme, kde je největší šance hypotéku získat," vysvětluje Jan Urban, šéf Simply.
Zvýšený zájem o zprostředkovatele hypoték potvrzuje i Asociace Hypotéčních makléřů. Zatímco objem hypoték v Česku se v prvním čtvrtletí meziročně propadl o třetinu, členové asociace zvýšili tržní podíl téměř na 22 procent. "Více než každá pátá hypotéka byla zprostředkována našimi členy," říká manažerka asociace Petra Horáková-Krištofová. Před dvěma lety to byla jen každá osmá.


Vyšší obchody lákají nové hráče
Za zprostředkování makléři berou od bank provize. Ty jsou u velkých hráčů až 1,9 procenta z objemu hypotéky. V březnu vstoupila na trh hypotečních makléřů firma Clever CZ, tento měsíc ABCD Finance. Nejnovějším přírůstkem je Hypo shop ze skupiny Hyposervis, která pozítří otevře první pobočku v Praze. »Specializujeme se na refinancování hypoték,« uvádí Vladimír Kratochvíl z Hypo Shopu. Podle odhadu odborníků si bude novou sazbu na hypotéku letos vyřizovat až 70 tisíc lidí a ti mohou být pro makléře významným zdrojem obchodů. Dochází i k další konsolidaci trhu. Pod svá křídla si hypoteční firmy berou i zprostředkovatele, kteří pracovali samostatně a ve srovnání s velkými hráči měli horší pozici při dojednávání finančních podmínek s bankami. Provize makléřů se pohybuje v závislosti na celém objemu hypoték, které bance dodávají. U těch, kdo mají IČO, je zhruba poloviční. »Máme už nyní 27 poradců, výhledově chceme mít 38 kanceláří v celé zemi. Lidí, kteří potřebují řešit bydlení, je stále dost,« říká Jiří Kojzar z ABCD Finance. »Počet spolupracovníků stále roste,« uvádí i Roman Scherks z firmy Partners. Nejvíce letos zvýšeným obchodům hypotečních makléřů nahrávají zhoršené podmínky úvěrování pro zcela nové klienty. Refinancování hypoték zatím podle makléřských firem nehraje v jejich obchodech významnou roli. »Letos je více klientů na pobočce své banky odmítnuto, a pak logicky vyhledávají nás,« říká Libor Ostatek ze společnosti Golem Finance, která hlásí pětiprocentní nárůst hypoték. Banky zvýšily nároky na příjmy klientů a postupně redukují hypotéky na sto procent hodnoty nemovitosti. Obtížnější je získat i hypotéku na chatu či chalupu, například Česká spořitelna nedávno přestala půjčovat na celou hodnotu rekreačních nemovitostí. »Bez makléře hledají mnozí hypotéku jako jehlu v kupce sena,« tvrdí Tomáš Cinek z vedení firmy Eurohypotéka, která patří mezi největší firmy v Česku. Hypotční makléři letos víc zúročují i způsob odměňování v tomto byznysu. »Jejich motivace »dokopat« hypotéku do konce je větší. Zaměstnanci na pobočkách provize neberou,« tvrdí Jan Sadil, šéf Hypoteční banky. »Jsme schopni vyjednat o několik desetin procenta lepší úrok než klientovi nabízí banka a zadarmo mu zařídit ocenění nemovitosti i uzavření smlouvy,« říká k parametrům tohoto byznysu Robert Tomeš ze společnosti Clever CZ.

Olga Skalková, Hospodářské noviny

Zpět na aktuality

Chci schůzku

Chci schůzku
Top hypotéky: Formulář pro posouzení bonityTop hypotéky: Spočítejte si výši svoji hypotéky

Kontakt

Top hypotéky
Sinkulova 329/48
140 00 Praha 4

Tel.: +420 775 360 485 info@tophypoteky.cz

Top hypotéky: Bojíte se, že nevyberete tu správnou banku a zbytečně tak budete platit bankám více než je třeba. Vyplňte formulář posouzení bonity, my Vás kontaktujeme a do 48 hodin Vám řekneme možnosti řešení.Top hypotéky: Pokud máte zájem o refinancování hypotéky, neváhejte nás kontaktovat e-mailem, telefonicky na +420 775 360 485 nebo pomocí formuláře. Rádi se Vám budeme věnovat a vše vyřídíme rychle a jednoduše!Top hypotéky: Pokud Vás tato nabídka služeb zaujala, uvažujete do budoucna využít těchto služeb, či chcete okamžitě řešit hypotéční úvěr, neváhejte se na nás obrátit vyplněním formuláře či posláním dotazu nebo nás telefonicky kontaktujte na +420 775 360 485.